w_kregu_wojslawa49
W dniu 19 lipca 2009 o godz. 1400 w synagodze została otwarta wystawa fotografii przedmiotów archeologicznych odkrytych na terenie gminy Wojsławice. Pierwsza tego rodzaju impreza  została zorganizowana przez Gminne Centrum Kultury w Wojsławicach i sfinansowana z programu PPWOW Program Integracji Społecznej. Imprezę rozpoczął Wiesław Jędruszczak - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wojsławicach,  porowadził ją wspólnie z Magdaleną Wicińską. Odbyły się pokazy w wykonaniu grupy rycerzy z Lublina, który bardzo spodobał się publiczności.

Następnie zagrała kapela „Polesie" z Rozięcina, po niej solistka Czesława Mojsym. Kolejno wystąpiły z pokazem tańców średniowiecznych dziewczyny przybyłe z rycerzami z Lublina. Po nich na scenę wkroczył chór „Wojsławianie" , po nich zespół instrumentalny działający przy GCK w Wojsławicach.W trakcie występów wszyscy obecni byli częstowani chlebem ze smalcem z cebulką i czosnkiem oraz ogórkiem przez uczestników Warsztatów Kuchni Regionalnej finansowanej z Programu Integracji Społecznej. Dzieci i młodzież mogła w trakcie występów skorzystać z jazdy samochodzikami na akumulatory, trampoliny, zjeść watę cukrową i lody. Ponadto wszyscy mogli przyjrzeć się rycerzom, pracy kowali, garnkom glinianym i pracom - scenografii horyzontu zawieszonym na drzewach wykonanym przez: Ewę Choma, Aleksandrę Jamrozińską-Czub, Marka Wepę i Wiesława Jędruszczka.

Kolejno na scenie prezentowały się dzieci z warsztatów teatralno-muzycznych „Głagolki" i warsztatów tanecznych działające przy Gminnym Centrum Kultury.

Dla występujących zespołów i zaproszonych gości w Domu Kultury czekał poczęstunek w postaci szwedzkiego stołu przygotowanego przez uczestników Warsztatów Kuchni Regionalnej pod kierownictwem mistrza kuchni Elżbiety Sapiecha-Nizio. Na scenie wystąpili zaproszeni soliści: Robert Kaczura i Joanna Furman. Na zakończenie części artystycznej odbyła się nauka tańca i pokaz fire-show w wykonaniu grupy z Lublina. Po czym wszystkich obecnych Dyrektor Gminnego Centrum Kultury - Wiesław Jędruszczak zaprosił na zabawę ludową z zespołem „Trio-Top" do późnych godzin nocnych.